Přehřívání notebooku – vše co potřebujete vědět!

Publikoval INTIGO.CZ v

Hřeje Váš notebook tak, že by jste si na něm mohli uvařit nedělní oběd a nebo se dokonce vypíná? Nebojte se! S problémem přehříváním procesoru i grafického čipu, kteří jsou
v tomto případě viníkem, se setká většina z uživatelů.

Kdy můžeme hovořit o přehřívání? Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět, jelikož každý notebook, respektivě procesor, který je v drtivé většině případech na vině, snese jinou teplotu. Obecně lze říci, že běžné provozní teploty procesoru v notebooku, se pohybují od cca 40 ° do 80 °C. Řekněme, že nad teplotu 69 °C by bylo vhodné se zajímat,
zda se jedná opravdu o přehřívání (v případě, že notebook nemá žádné jiné problémy a funguje jak má).

Zapotřebí je ovšem zdůraznit: čím větší teplota, tím kratší životnost notebooku! Vyšší teploty urychlují poškození grafického čipu, ale také procesoru (pokud je tedy grafický čip integrován v procesoru a zároveň připájen na základní desku). V případě, kdy dojde k poškození grafického čipu, se opravy ve většině případech finančně neoplatí.
Lepší variantou je pak pořídit si notebook nový.

Prachový koberec | za 1,5 roku

Prodloužení životnosti grafického čipu – praktický celého notebooku, zajistíte  pravidelným čištěním ve Vašem servise. Doporučený interval je 2x ročně. Zároveň tak prodloužíte
i
životnost ventilátoru, který také může notebook nenávratně poškodit!

Zanesení chladícího systému prachem, kouřem s cigaret a nečistotami
Jedná se o nejčastější problém, kdy majitelé zapomínají na údržbu svých zařízení. Dochází k ucpání chladiče, kdy se u jeho výdechu –  mezi jeho „žebrami“ vytvoří tzv. „prachový koberec“, který zabraňuje odvodu tepla z notebooku
-> tímpádem nastává jeho přehřívání.

Zaseknutí ventilátoru
Ačkoliv se může zdát, že Váš ventilátor již dosloužil, nemusí tomu tak být! Může nastat situace, kdy ventilátor je pouze zaseklý a to díky „prachovému chuchvalci“, případně vniknutím nějaké jiné částice mezi lopatky ventilátoru. V případě, kdy si výměnu neprovedete na vlastní triko a půjdete do servisu, musíte mít štěstí a natrefit na poctivý servis notebooků. Takový by Vám měl říci, že se jednalo pouze o zaseknutí ventilátoru. Pokud by se tak nestalo, oprava by se Vám razantně prodražila!

Správné vyčištní | Provedl servis intigo.cz

Správné vyčištění | intigo.cz Praha 6

Přehřívání nového notebooku?
Koupíte si nový notebook, natěšeni „letíte“ domů,
aby jste si ho vyzkoušeli, zapnete diagnostický program a najednou vidíte teplotu 70°C a to jste na něm ještě nic nespustili. Najednou jako kdyby Vás bodl někdo do srdce! Znáte tento pocit?

Vždy záleží na výrobci, jak moc „dobře“ má k dané sérii navržen kompletní chladící systém. Může být problém v celé základní sérii nebo v konkrétní modelové řadě. Smyšlený a stručný příklad: Lenovo IdeaPad Y570 modelové řady 001CZ s verzí procesoru i5 2410M – vše je v pořádku,  ovšem verze s procesorem i5 2430M modelová řada 002CZ trpí výrazným přehříváním – v tomto případě zde může hrát roli vyšší výkon nebo jiné vlastnosti procesoru, případně zde mohou být  změny a to v chladícím systému nebo biosu, který dává povel ventilátoru a dalších XY možných důvodů, změn a úprav. Títmto vším chce básník říci, že nemusíte ihned zatracovat celou sérii notebooků! Problém může být např. jen v procesoru, který  se stejně přehřívá i v jiné značce notebooků, což v případě, že jdete po stejném procesoru, by jste si nemuseli změnou značky příliš pomoci. Aspektů je opravdu spousty. V případě, že nejste s novým notebookem spokojení, můžete se maximálně pokusit notebook vrátit, protože Vám v tomto případě nic jiného nezbývá.

Přehřívání je běžný jev u notebooku, který se skládá z aktivního chladícího systému procesoru a grafického čipu – tedy ventilátor + chladič. Tento systém využívá drtivá většina notebooků.

V dnešní době ovšem přibývají na trhu notebooky s pasivním chladícím systémem – pouze chladič procesoru a grafického čipu, nebo jen chladič procesoru s integrovaným grafickým čipem. Tento typ chlazení se využívá především u netbooků, ale také již u klasických notebooků nižší cenové kategorie, kde se neklade důraz na vysoký výkon.

 

Proč není potřeba ventilátor? Důvodu je prostý: neustály vývoj a modernizace grafických čipů a procesorů s novými architekturami, kde jsou vyvíjeny nižší nároky na jejich spotřebu, což má za následek nižší provozní teploty zařízení. Jednoduše řečeno „tolik nepečou“ a není potřeba aktivní odvětrávání za pomocí ventilátoru.

Pasivní chlazení by mělo být u těchto zařízení dostatečně navrženo již od výroby, samozřejmě s ohledem na jejich účel – pokud máte netbook, předpokládá se, že ho budete využívat např. k surfování na internetu a né, že ho budete dusit náročným softwarem a hraním her od rána do večera, které navíc „jen tak tak“ zvládne na minimální detaily.

Současný vývoj notebooků směřuje k růstu výkonu a zároveň ke snižení spotřeby a teploty procesorů / grafických čipů, proto můžeme již dnes pořídit ultrabooky se slušným výkonem a zároveň pasivním chlazením. Výhoda zařízení s pasivním chladícím systémem spočívá v nulové hlučnosti, minimální údržbě a absence venilátoru, který se tedy nemůže poškodit – proto je již dál rozebírat nebudeme.

Proč tedy dochází k přehřívání notebooků? Důvodů může být několik a než se na ně podíváme,tak si zapamatuje, že v první řadě vždy platí: o notebook, netbook, ultrabook, subnotebook – je potřeba se řádně starat! Proto tedy minimálně 1x ročně navštivte specializovaný servis notebooků a požádejte ho o pročištění chladícího systému. Teď již pojďme na slibované důvody přehřívání.

www.intigo.cz Praha 6

www.intigo.cz Praha 6

Poškození ventilátoru
Ventilátor zároveň s nasávaným vzduchem na sebe zachytává různé prachové nečistoty, které pak snižují výkon chlazení a v konečné fázi zanesou a poškodí kompletně ventilátor. A teď malá perlička – kouříte? K zanášení ventilátoru silně napomáha cigaretový kouř (viz. foto). Dehet pak doslová slepuje všechen prach a nečistoty proudící kolem lopatek ventilátoru. V tomto případě je doporučený interval čištění minimálně 2x za rok. V dílnách s výraznou prašností 3x ročně.

V případě, že ventilátor není pravidelně čištěn, lze s jistotou říci, že dojde k jeho poškození. Vždy záleží na okolních vlivech a času. Ve většině případech, kdy dojde k selhání ventilátoru, se notebook začně během několika minut vypínat. Jsou ovšem modely, které vydrží  fungovat i bez zjevných problémů – pokud notebook není zatížen např. hraním náročných her. S výměnou ventilátoru Vám pomůže servis notebooků.

Existují ještě dva důvody, proč Váš ventilátor nemusí fungovat. Nemilá situace může nastat tehdy, kdy zjistíte, že je poškozeno napájení ventilátoru prostřednictvím základní desky. Tento fakt přichází v úvahu tehdy, když vyzkoušíte již třetí ventilátor a stále se nic neděje. Druhá varianta je poškození konektoru na základní desce, kde se ventilátor připojuje – to se může stát v případě, kdy se lidově řečeno „v notebooku již někdo hrabal“.

Viry a přehřívání notebooku
V neposlední řadě, je nutno také zvážit, zda přehřivání notebooku nezpůsobuje nějaký škodlivý vir. Existují viry, které dokážou maximálně vytížit procesor a tímto tak způsobit jeho přehřívání.

Vadné čidlo / senzor teploty
I s touto situací lze také počítat. Ovšem je velmi problematické tuto závadu určit a hlavně následně odstranit, pokud tedy zrovna na displeji nevidíme teploty typu 1568 °C nebo -286 °C , ovšem i přesto stále nemužeme s jistotou řící, že je chyba v čidlu. Pravděpodobná je také chyba v programu, který teplotu nesprávně zobrazuje.

Situaci nám ovšem může usnadnit čidlo, které  je vyvedeno rovnou z ventilátoru. Toto čidlo se většinou „uchytí“ k chladiči v blízkosti procesoru, kde může dojít k jeho uvolnění a rázem můžeme vidět  teplotu např. 45 °C, přitom notebook bude „smažit jako fritovací hrnec“ a jeho reálná teplota bude 90 °C. Nutno podotknout, že takových ventilátorů, které mají vyvedené čidlo je minimum.

Teplovodivá pasta
Pokusit se snížit teplotu notebooku můžete také přepastováním procesoru a případně i grafického čipu. K tomuto účelu se používá teplovodivá pasta, která zajišťuje lepší styk procesoru i grafického čipu s chladičem a napomáha tak lepšímu odvodu tepla. U notebooků ovšem často nebyvají rozdíly po přepastování zas tak drastické jako u PC.

Díly pro notebooky Praha  NONONO.CZ
Expres servis notebooků Praha
INTIGO.CZ

Kategorie: ČLÁNKY