Poškození DC konketoru notebooku – projevy závady a prevence

Publikoval INTIGO.CZ v

Málinká a přesto důležitá součást notebooku, která našim miláčkům vdechne za pomocí elektrické energie život a přece jen se k ní nechováme nejlépe. K nejčastějšímu poškození dochází díky nevhodnému zacházení uživatelů. DC konektor jednoduše poškozujeme různým taháním, popotahováním a hlavně napínáním zapojené AC koncovky adaptéru v DC konektoru notebooku.Tyto situace nastávají tehdy, kdy nám délka „nabíječky“ nestačí, protože máme zásvuku daleko a my si notebookem chceme lehnout do postele nebo ho ve škole položit na lavici. Další běžnou situací je „zalehnutí“ AC kabelu, kde může opět dojít k napínání kabeláže adaptéru a kde je vyvíjen „tlak“ AC koncovky na DC konektor. Určitě to známe všichni, ale pak není čemu se divit. Zkrátka se vyhýbejte těmto situacím – značně prodloužíte životnost DC konektoru . Nutno dodate, že poškozený DC konektor může vyvolat zkrat v notebooku a tímto ho kompletně odepsat!

Jak se tedy závada konektoru projevuje?

Notebook zkrátka a jednoduše nenabíjí a není schopen provozu bez nabité baterie nebo někdy přestává tuto baterii dobíjet – většinou při manipulaci s notebookem, respektivě AC koncovkou adaptéru. Pokud jsme vyloučili závadu v napájecím AC adaptéru nebo jeho koncovce, která může být uvnitř vlivem pravidelného odpojování a zapojování „rozvyklaná“, je celkem velká pravděpodobnost, že se jedna o poškození DC konektoru. Detailně tedy zkontrolujeme, jestli nejeví poškození – různé odlomeniny, vylomení z těla notebooku nebo základní desky. V případě, že nezaregistrujete žádný problém – je vhodné notebook rozebrat.

Oprava nebo výměna DC konektoru notebooku může být poměrně sloužitou operací a to především v případě, kdy se jedná o verzi konektoru, který je napájen na základní desce, zde je doporučeno navštívit  výhradně servis notebooků. Druhá, jednodušší a zároveň poslední varianta je vyměnitelný DC konektor, který je napojen ke konektoru nebo slotu základní desky. V obou případech je samozřejmě nutný „hlubší“ zásah do notebooku.

INTIGO.CZ Expres servis, výkup notebooků, prodej dílů  Praha 6 Řepy