Kupujete použitý notebook? Na co si dát pozor a čemu se vyhnout!

Publikoval INTIGO.CZ v

Chystáte si pořídít notebook, ale nechce se Vám utrácet vysoké částky za nový? Jediná možnost je pořídit si notebook použitý neboli „bazarovku“. Zakoupit jej můžete v klasické zástavárně, bazaru a nebo v dnešní době nejčastěji prostřednictvím inzerátu na internetu. Konkrétně na tento případ si nyní posvítíme trošku blíže. Víte jaká rizika Vás při nákupu takového notebooku mohou čekat? Pojďme si tedy rozebrat na co si dát pozor, co je zapotřebí zkontrolovat a od čeho dát ruce pryč!

Nákup „na dálku“
Sedíte doma u počítače nebo tablet, prohlížíte si inzetní servery a hledáte pro Vás vhodný notebook v určité cenové hladině a s výbavou, kterou potřebujete. Najednou na jeden takový natrefíte (nejlépe s velmi lákavou cenou, což je sen každého kupce) a zavoláte údajnému majiteli, který je ovšem někde z „Prčic“ a nabídne Vám zaslání na dobírku nebo platbu na účet. Víte co? Zkrátíme to… povídat si o tom, jak je rizikové nakupovat touto metodou a o co vše se tímto stylem nakupování ochuzejete a zvláště u notebooku, je zbytečné! Snad ve stručnosti: vysoké riziko okradení, fyzicky nevidíte, co dopravdy kupujete – reálný stav, nemožnost si řádně zkontrolovat a otestovat notebook, ověřit si, zda vše co bylo sepsáno v inzerci, odpovídá skutečnosti. Jednoduše tento způsob vynechte, pokud to opravdu není nutné a nesháníte konkrétní model, kterých je na internetu pár kusů! Ve vašem okolí, dřív nebo později, zcela jistě narazíte na notebook, dle Vašich představ, který si převezmete osobně a po totmo článku řádně zkontrolujete. Dejte tomu čas! Nezapomeňte také poptat své známé, zda náhodou někdo nějaký neprodává!

Nákup notebooku „z očí do očí“
Idéální volba je tedy vyhledát kupce, který bydlí nedaleko a domluvít si s ním prohlídku osobně. Není nad to, když si v klidu, někde při pivu nebo kafíčku vyzkoušíte nabízený notebook. Domluvíte si danou hodinu, posadíte se a objednáte si kafe. Nyní můžete spozorovat Vaše první dojmy z prodejce. V některých případech již podle vizáže prodejce, se dá odhadnout, zda od nabízeného notebook má dát člověk ruce pryč. Ve většině případech to zkrátka neodhadnete, zde to již chce bohaté zkušenosti a umět se ptát. Bohužel „běžný člověk“, který si jde poprvé nebo podruhé koupit použitý notebook, tyto zkušenosti mít jednoduše nebude. Pojďme se tedy vrhnout na to, co je zapotřebí zkontrolovat a čemu je lepší se obloukem vyhnout.

Zásah do notebooku
V první řadě je nejduležitější zkontrolovat, zda do notebooku již někdo nezasahoval – není myšleno ve smyslu výměny pevného disku nebo operační paměťi, kde se demontuje pouze “ uživatelský kryt“, ale zásah rovnou do konstrukce notebooku nebo základní desky. Většinou tento fakt lze poznat jednoduše podle šroubů. Pokud mají šrouby v obvodu spodní plastové vany notebooku „sjete hlavičky“ ze šroubováku – není co řešit. Je potřeba upozornit, že toto nelze vždy s jistotou poznat! Jednodušší případ by byl takový, kdyby rovnou v notebooku chybělo několik šroubů a nebo by byly nahrazeny napohled jinými. Dále v případě kdy by měl notebook přes některý šroub nalepenou a poškozenou záruční „pečeť výrobce“.

Takovým notebookům se raději vyhněte, může se jednat o nečestmého prodejce –  dočasná opravá základní desky metodou „REFLOW“, které jsou dnes velmi časté a je jich plný internet – takový notebook Vám s jistotou odejde do pár dnů, týdnů! Na druhou stranu když je notebook po zásahu – rozebrání, není vždy pravidlem, že notebook může mít skrytou vadu – může se jednat o výměnu dílů (pantů, plastových částí těla)  nebo čištění notebooku, ale je zapotřebí tuto situaci brát vždy v úvahu v závisloti na jeho komponentech –  grafických čipech, které jsou známé jako kazové!

Kontrola konstrukce notebooku
Ano i zde se můžete také nemile napálit. V první řadě zkontrolujte samotnou pevnost pantů notebooku!  Zklopte několikrát víko displeje a přesvědčte se, zda panty nemají větší vůli a nebo v horším případě nejsou uvolněny nebo vytrženy ze spodního těla vany notebooku. Zároveň při manipulaci s víkem displeje sledujte, zda nedochází k rozevírání jednotlivych plastových dílů směrem od sebe – např. vrchní víko LCD a přední rámeček LCD. Stějně tak spodni spodní vana notebooku a vrchní díl s klávesnicí a to převážně v okolí pantů. Toto vše by signalizovalo vylomení a poškození uchycení pantů v těchto dílech! Oprava v servise by v tomto případě nemusela patřit mezi ty nejlevnější.

Spouštěcí tlačítko
Určitě nepřehlédněte i samotné spouštění notebooku, může se totiž stát, že prodejce Vám notebook donese již spuštěný, což může znamenat poškození spouštěcího tlačítka notebooku a nebo v horším případě problém v základní desce! Jednoduše řečeno“ špatně se zapíná“. V tomto případě jej tedy zkuste sami znova spustit.

Operační systém (Windows)
Po spuštění notebooku sledujte rychlost načtení operačního systému, pokud bude načítat XY minut nebo bude  tento systém celkově „pomalu“ pracovat, může to být signál, poukazující na problém s pevným diskem a proto je vhodné jej zkontrolovat např. v programu CrystalDiskInfo. Každopádně v obou dvouch případech je vhodné tento program využít ke kontrole disku a jeho stavu. Pokud je zde všechno v pořádku, je celkém vysoká pravděpodobnost, že se jedná pouze o problém v operačním systému, který ideálně vyřešíte jeho reinstalací. Což je v případě, kdy kupujete použitý notebook první věc, kterou by jste měli nechat provést (plus jej nechat vyčstit od nečistot a prachu). V tomto případě jsme celkově vynechali fakt, že notebook svými parametry nezvládá obsluhovat daný systém.

Zkontrolujte také zda má notebook nalepenou licenci pro aktuálně nainstalovaný operační systém. Tato licence je nalepena ze spodní části notebooku nebo pod baterií, kterou musíte odpojit. Důležitá je také čitelnost licence! V dnešní době takovou licenci již nemusíte nalézt! Toto se týká pouze notebooků, které byly opatřeny již při koupi originálním systémem Windows 8 nebo 10 a notebook vlastní elektronickou licenci. Poznáte to především podlé nálepky s ikonkou Windows, která je nelepena na spodní nebo vrchní části notebooku. V takovém případě je zde vždy platná elektronická licence bez zadávání klíče. Zde Vám stačí nainstalovat zkušební verzi původní verze systému a po připojení k internetu pak můžete bez problému operační systém jednoduše aktivovat. Zkontrolujte také kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonku “ Tento počítač“ zda je systém aktivován. Zda je nebo není systém originální již v tuto chvílí nepoznáte a není zcela lehké jej 100% odhalit. Tuto situaci nyní nebudeme rozebírat.

Zvuk, repro 
Ideálně je mít sebou „flešku“ s nějakou mp3. Spustíme soubor a v případě, že má notebook stereo reproduktory zkontrolujeme zda hrají oba repráčky stejně hlasitě.

Výdrž baterie notebooku
Pokud Vám záleží na výdržii baterie, můžete se orientovat na základě ikonky ukazatele baterie systému windows, který naleznete v pravém spodní rohu. Nutno podotknout, že tato metoda není příliš spolehlivá. V tomto případě je vždy dobré na notebooku alepsoň 10-15 minut pracovat a pak porovnat stav ukazatele. Případů, kdy baterie ukazuje po 5 minutách 100% a v 8 minutě notebook „zemře“, je spousty. Můžete samozřejmě také využít spoustu diagnostických programů pro baterie, které jsou dostupné na internetu zdarma, ale není na ně vždy spoleh. Ideální je tedy pracovat na notebooku tak dlouho, dokud nevypne, což může být 5 minut nebo taky 5 hodin. Toto by Vám asi u prodejce neprošlo.

Mechanika
V dnešní době „flešek“ již sice není tak populární, ale stále existuje spousty lidí a firem, které se bez ní neobejdou. Neopomínejte ji tedy řádně zkontrolovat. Pokud nemáte u sebe žádné médium, zkontrolujte alespoň, zda ji vidí systém Windows: rozkliknětet ikonku „Tento počítač“

Klávesnice
Bez této části notebooku by se asi těžko pracovalo, co říkáte? Stejně tak, kdy by Vám nefungovalo pouze jedno jediné písmeno! Bylo by toto tlačítko nenávratně poškozeno, nezbývalo by Vám nic jiného, než nechat celou klávesnici vyměnit, případně prohodit tlačítka. Aby jste se této situaci vyvarovali, zkontrolujte řádně tlačítko po tlačíktu, jestli je každé  funguje jak má a není nějak poškozené či případně na oko slepené!

LCD displej
Pokud na LCD displeji objevíte nějaký ten špatný pixel (řekněme 1-3 pixely) nejedná se vyloženě o vadu ani o nic jiného, co by ohrožovalo chod nebo funkci notebooku. Zde záleží jen na Vás, zda toto budete akceptovat. Dále je dobré se zaměřit na to, jestli se na displeji nenacházejí světlejší místa nebo kazy (viz foto). Usnadit práci s testováním displeje Vám mohou programy, kterých je taktéž dostatek na internetu a zdarma.

DC konektor – napájení notebooku
Malý a nenápadný, proto na něj můžeme při kontrole notebooku lehce zapomenout! V případe, že by jste doma po koupi narazili na poškozený nebo dokonce nefunkční DC konektor – máte malér. Trvejte vždy na řádném odzkoušení notebooku v sítí, aby jste se přesvědčili, že vše funguje jak má! Jakmile připojíte notebook do sítě tak „hýbejte“ s AC koncovkou adaptérů. Neměla by nastat situace, že se notebook vypne nebo přestane na moment nabíjet – pokud možno sledujte kontrolky nabíjení.

V případě, že by se na displeji objevily ruzné artefakty, změny barev a další nezvyklé deformace obrazu,   může se jednat o poškození grafického čipu nebo LCD flexy kabelu mezi základní deskou a displejem. Poškození flexy kabelu můžete také odhalit při manipulaci s víkem – otevírání a zavírání notebooku. V tomto případe může displeji zhasínat podsvětelení a zpětně zase naskakovat. Takovému notebooku se samozřejmě vyhněte.

WIFI
Nezapomeňte zkontrolovat také funkčnost WIFI a to kliknutím na příslušnou ikonku v pravém dolním rohu operačního systému. Bohatě postačí, když uvidíte alepsoň dostupné sítě v okolí, není třeba se na ně pokoušet připojovat.

BIOS
Nebudeme si vysvětlovat co tento pojem znamená, nebo proč je toto pro nás při koupi použitého notebook důležité, on strýček GOOGLE Vám určitě napoví. Důležité pro Vás bude co je zapotřebí v tuto chvíli zkontrolovat.

Pokud zkoušíte notebook na baterii, výjměte ji, odpojte adaptér a vyčkejte alepsoň 30s než dáte vše zase zpátky na své místo – pak notebook znovu zapněte. Pokud by se změnil nebo vynuloval čas v pravém dolním rohu lišty operačního systému, jedná se minimálně o již dosloužilou napajející baterii pro uchování paměti systému BIOS. Takovému notebooku se raději opět vyhněte.

Zahlesování biosu může být také velmi nepříjemnou věci. Zda není nastaveno heslo, lze u většiny notebooků ověřit ideálně neustálým mačkáním tlačítka F2 a to ihned po zmáčknutí spouštěcího tlačítka notebooku. V případě, že Vám naskočíl systém BIOS tak se nemusíte obávat. V tom horším případě Vám naskočí okno s požadovným heslem pro vstup do tohoto systému. Pokud by ho dotyčný neznal, tak se takovému notebooku vyhněte! Může také pocházet z trestné činosti.

Kontrola vstupů (USB)
Né každý si také může všimnout již napohled poškozených vstupů jako jsou především USB, proto věnujte i důkladnou pozornost této části! V případě, kdyby byly v např. v notebooku pouze dva USB vstupy a byly by poškozeny… je Vám takový notebook k ničemu! Nemusíte totiž na něj napojit důležité věci jako je „myška nebo fleška“. Ideální je mít po ruce nějaké USB zařízení pro otestování funkčnosti těchto vstupů.

Ventilátor
Spousta lidí také zapomína na důležitou věc, jako je chlazení notebooku, respektivě jeho ventilátor. Potom, co chvílí pracujete s notebookem, je dobré se zaměřit na ventilátor, jestli plní svou funkcí a dostatečně se otáčí a odvádí teplo z notebooku. Jednoduše přiložte ruku, případně ucho k výdechu z těla notebooku a poslechněte si, zda je ventilátor v chodu nebo nedělá různé „pazvuky“. Toto vše samozřejmě platí v případě  notebooku s aktivním chlazením – s ventilátorem.

Nyní jste se dozvěděli veškeré základní věci, které je potřeba zkontrolovat a na co si dát pozor.
Existuje samozřejmě spousty dalších problémů, které mohou s notebookem býti, které se nedají v takto krátkem čase – někde v hospodě nebo na ulici zjistit! To už ukáže čas! Tak snad dobře pořídíte… a nebo… nebude lepší si pořídít při dnešních cenách notebook nový a s plnou zárukou? Výkup notebooků Praha 6 Řepy

INTIGO.CZ Expres servis, výkup notebooků, prodej dílů  Praha 6 Řepy

Kategorie: Rady a tipy